Пн–Пт, 10:00–18:00
Сб, 11:00-14:00
Графік роботи

Чи обов'язково купувати сонячні панелі "топових" виробників?

Їх немає в Tier 1?! Приналежність виробника сонячних панелей до списку Tier 1 не є прямим показником того, що вони є самими якісними на ринку. Але водночас, у виробників з рейтингу Tier 1 є ряд характеристик, які хоча і не прямо, але можуть вказати на якість модулів. ЕлектроВісті поспілкувалися з представниками компаній, що працюють на українському ринку сонячної енергетики, як в промисловому так і побутовому секторах (Рентехно, Abi -Solar Україна, ЕДС-Інжиніринг, Exim Solar) і дізналися чи є Tier 1 показником і гарантією високої якості сонячних модулів.

На ринку часто спекулюють репутацією, ім'ям бренду і його приналежністю до «першого ешелону». На ринку сонячної енергетики та сонячних панелей ця спекуляція втілилася в поняття ( сонячні модулі рівня 1 ). Коли дистриб'ютор говорить вам, що наш виробник належить до списку Tier 1, це звучить досить солідно - і створюється враження, що за це варто доплатити, оскільки на якості не варто економити. Але чи є прямий зв'язок між високою якістю і членством в ТОПі Tier 1? ЕлектроВісті вирішили в цьому розібратися.


Що таке список Tier 1?

По-перше, Tier 1 - це не характеристика панелей, а характеристика виробника. Поняття рівень 1 (перший ряд) ввів Bloomberg і використовує його для того, щоб оцінювати економічну надійність компаній, які виробляють сонячні модулі. Список Tier 1 відображає «bankability» або фінансову привабливість компанії - виробника.

По-друге, Tier 1 - не той показник, який присвоюється сонячному модулю або його виробнику назавжди. Він не є прямим показником якості сонячних модулів, так само, як і Bloomberg - не є тестовою лабораторією якості. Список переглядається щоквартально - коли надається нова фінансова звітність.

У рейтинг який постійно змінюється, може входити як 18, так і 38 – їм компаній виробників. Навіть досвідчені виробники можуть з цього списку випасти і потім знову можуть до нього повернутися. Звичайно, в цілому, в Tier 1 є стабільна п'ятірка, яка тримається на стабільно високих позиціях. Але їх панелі і дорожчі, хоча напевно сказати про вищу якість не можна.


На ринку України найпопулярнішими є Jinko, JA Solar, Talesun.

Щоб компанія увійшла в список Tier 1, який складається Bloomberg, вона повинна відповідати ряду вимог, ось деякі з них:

  • За останні два роки її продукт повинен був бути використаним як мінімум в 6 різних проектах потужністю 1,5 МВт і більше
  • Виробник повинен був отримати заставне боргове фінансування без права вимоги від 6 різних банків
  • У компанії повинен бути власний виробничий майданчик і торгова марка
  • Компанія не повинна була заявляти про банкрутство, неплатоспроможність або мати невиплати платежів за облігаціями.

Один з представників компаній, що працюють на українському ринку зазначив, що у Bloomberg є як відомі критерії «попадання» в Tier 1, так і приховані - щоб компанії-виробники не підлаштовувався виключно під них.

ЕлектроВісті поспілкувалися з представниками ринку і дізналися, як поняття ( виробник Tier 1 ) розуміється і використовується в Україні.


Tier 1 може гарантувати якість (+)

Є ряд «непрямих» доказів, які вказують на те, що місце виробника в списку Tier 1 говорить про якість його продукції.

По-перше, одним із критеріїв Bloomberg є наявність повного циклу власного виробництва - від вирощування кристалів до фінального складання модулів.

«Щоб потрапити в список Tier 1, виробництво в компанії має бути замкнутим. Тобто виробник повинен сам вирощувати кристали, сам виробляти комплектуючі. Це означає, що виробник сам в змозі контролювати та бути впевненим в якості сировини. Також обов'язкова наявність у виробника дослідних R & D підрозділів - він обов'язково повинен інвестувати в розвиток технології» - повідомили ЕлектроВістям в компанії «Abi - Solar Україна».

По-друге, є питання гарантії, яку сонячні панелі отримують на 25 років. Більш фінансово стійка компанія дає більш надійну гарантію, як мінімум тому, що у неї більше шансів проіснувати ці 25 років. Адже є приклади, коли виробники закриваються і «пробачають всім» свої гарантійні зобов'язання.

Цим фактором керуються інвестори, які вкладають в проекти сонячної енергетики. Найчастіше вони вимагають, щоб у проекті були сонячні панелі від виробників з переліку Tier 1.

«Bloomberg класифікує виробника, як Tier 1, якщо ним постачалася продукція для п'яти різних проектів, які фінансувалися без права регресу п'ятьма різними банками. Це говорить про те, що банк не буде фінансувати великомасштабний проект вартістю 200 мільйонів доларів, якщо використовуваний продукт, швидше за все, зазнає краху в короткостроковій перспективі, тому сонячна панель Tier 1 являє собою панель високої якості» - відзначають в компанії «ЕДС-Інжиніринг».

«Наскільки я знаю, міжнародні фінансові інститути не будуть фінансувати проект в Україні, якщо в проекті не будуть закладені сонячні модулі від виробника Tier 1. Будь-який інвестор хоче бути впевненим, що ймовірність повернення його коштів буде високою, відповідно не буде їх давати тому, хто буде їх вкладати в можливо - я підкреслюю - можливо, неякісне виробництво - відзначили в «Abi - Solar Україна».

Tier 1 не може гарантувати якість (-)

Tier 1 вважається офіційним рейтингом виробників сонячних панелей, але в основному до цього списку звертаються продавці панелей, щоб виправдати надійність свого товару, говорять учасники ринку. Хоча на список часто впливає не якість, а кількість - оскільки в рейтингу Tier 1 виробники розташовані за обсягами виробництва.

«В першу чергу в Tier 1 входять компанії, у яких найбільша виторг від продажів, враховуються їх обороти. Рейтинг не підтверджує якість, він підтверджує масштабність використання панелей. А це не є прямим показником того, що панелі є найбільш якісними на ринку», - відзначає представник компанії «Exim Solar».

«В перелік компанії потрапляють за обсягами виробництва. Може бути компанія меншою за масштабом, але з гарною якістю. І з меншою вартістю - оскільки не потрібно переплачувати за відоме ім'я. Буває, що компанія в середині списку Tier 1 запропонує кращий варіант по співвідношенню ціна - якість. Тому під кожен проект ми підбираємо окреме обладнання», - розповіли в компанії «Рентехно», зазначивши при цьому, що працюють з виробниками виключно Tier 1, через вже перераховані позитиви.


Ціна VS якість

Питання ціни якраз найгостріше. Часто буває, що якість панелей однакова, а ціни різні - тільки тому, що компанія в ТОПі Tier - 1. Ціни на модулі виробників зі списку Tier 1 часто теж відрізняються між собою - ті хто, вище – дорожчі; хто в середині або в кінці списку - дешевші. Це ґрунтується виключно на імені бренду.

«Вибираючи панелі, в першу чергу треба дивитися не на ім'я, а на технічні характеристики і ціну, за яку ці технічні характеристики купуються... На ринку є конкуренція, тому кожен виробник кожен раз удосконалює модулі, створює більш інноваційні рішення і покращує характеристики. Тому обладнання необхідно підбирати під кожен конкретний проект».

«Не варто забувати, що дорожче - не означає краще. Деякі виробники спеціально завищують в кілька разів ціни, щоб створити у споживача відчуття, що їхній товар якісніший, але за технічними показниками вони нічим не відрізняються від більш дешевих» - відзначають в компанії «ЕДС -Інжиніринг».

Джерело: elektrovesti.net