Пн–Пт, 10:00–18:00
Сб, 11:00-14:00
Графік роботи

Держенергоефективності презентувало нові механізми - Net Metering

Держенергоефективності презентувало нові механізми - Net Metering

Держенергоефективності представило два нових механізми, які сприятимуть подальшому «зеленому» переходу України, - це механізм Net Metering та система видачі гарантії походження енергії.

Презентація відбулася на ювілейній 10-ій конференції CISOLAR-2021, організованій IBCentre за інформаційної підтримки Агентства.

«На моє глибоке переконання, не повинно бути сумнівів, чи потрібен нам «зелений» перехід. Відповідь очевидна з огляду на глобальні тренди, виклики Європейського зеленого курсу, а головне – внутрішню потребу нашої економіки. Тому важливі завдання - вирішити існуючі питання на ринку, запровадити «зелені» аукціони і перейти до нових методів подальшого розвитку «зеленої» енергогенерації - Net Metering та системи видачі гарантії походження енергії», - повідомив в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура.

Наразі Держенергоефективності із стейкхолдерами в рамках робочих груп працює над двома механізмами:

- Net Metering – це механізм виробництва та споживання електроенергії з відновлюваних джерел з можливістю постачати в мережу надлишкову енергію без «зеленого» тарифу, а потім використовувати її в зручний час;

- система видачі гарантій походження енергії з відновлюваних джерел - електронний документ, що слугує для доведення кінцевому споживачу, що енергія була вироблена з відновлюваних джерел.

«Обидва механізми будуть дуже актуальні після введення ЄС прикордонного вуглецевого регулювання - CBAM. Підприємствам важливо буде підтверджувати свою «зеленість»: енергомодернізуватися, переходити на «чисту» енергію або купувати її», - повідомив Костянтин Гура.

«Net Metering – одна з відповідей на запуск CBAM. Саме цей механізм дасть можливість українським підприємствам стимул екотрансформуватися, виробляти і використовувати на власні потреби «чисту» енергію, бути більш інноваційними та конкурентними, у т.ч. за кордоном», - наголосив Юрій Шафаренко – заступник Голови Держенергоефективності, презентуючи розробку  Net Metering.

Юрій Шафаренко пояснив, що розрізняють два види обчислення надлишкової електроенергії, переданої в мережу, - Net Metering та Net Billing:

  • Net Metering передбачає, що надлишок виробленої електроенергії споживається в наступний розрахунковий період;
  • Net Billing  - надлишок виробленої електроенергії обчислюється за встановленою ціною на ринку.

«Який потенціал для Net Metering в Україні? Приблизно 380 тис. підприємств в країні споживають 78 млрд кВт*год електроенергії в рік. Якщо взяти 20%, то потенціал виробництва енергії може скласти 16 млрд кВт*год в рік. Це величезний ринок в Україні», - пояснив Ю. Шафаренко.

«Для того, щоб такий механізм Net Metering став реальним в Україні, Держенергоефективності очолило процес його запровадження. Створено робочу групу і напрацьовуються відповідні законодавчі зміни у т.ч. за участю USAID. Планується подати законопроєкт на розгляд КМУ вже наприкінці цього року», - повідомив Ю. Шафаренко.

Від запровадження Net Energу Metering виграють усі: 

  • держава, на яку не покладатимуться додаткові зобов’язання, але зможе виконувати свій план щодо розвитку «зеленої» енергетики та зменшити втрати в мережах за рахунок розміщення об’єктів генерації на місці споживання;
  • підприємства, які будуть виробляти конкурентну продукцію;
  • споживач, який буде витрачати менше на покупку такої продукції, виробленої з використанням «чистої» енергії.

Джерело: saee.gov.ua