Пн–Пт, 10:00–18:00
Сб, 11:00-14:00
Графік роботи

Енергорегулятор перевірить зловживання з "гірляндами" домашніх СЕС в Івано-Франківській області

Прикарпатенерготрейд

Енергорегулятор (НКРЕКУ) перевірить оператора системи розподілу АТ "Прикарпаттяобленерго" та постачальника універсальних послуг ТОВ "Прикарпаттяенерготрейд" щодо правомірності підключення та розрахунків із СЕС домогосподарств.

Відповідне рішення про позапланові виїзні перевірки регулятор ухвалив на засіданні 24 листопада.

"Я так розумію, тут у нас чергові ознаки так званих "гірлянд"? Будемо перевіряти", – зазначив голова НКРЕКУ Валерій Тарасюк під час засідання.

В обґрунтуванні проектів рішень щодо проведення перевірок зазначається, що НКРЕКУ отримала лист Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки, який вказує на порушення в галузі виробництва е/е СЕСд, а також інформацію від зазначених компаній на свої запити.

Під час аналізу цієї інформації Комісія виявила невідповідність отриманих від ліцензіатів даних щодо приєднання та введення в експлуатацію генеруючих установок приватних домогосподарств, а також розрахунків за "зеленим" тарифом, зазначає регулятор.

"У селах Вишинці, Середній Майдан (Наддвірнянський район), Старий Угринів (Калуський район) Івано-Франківської області СЕСд знаходяться за адресами, розділеними за окремими номерами, але земельні ділянки, на яких вони встановлені, не розділені, та відсутні кадастрові номери, що не дозволяє встановити факт відповідності встановлення цих установок у межах приватного домогосподарства та використання землі за призначенням", – зазначено у документі.

Також, згідно з документом, обсяги споживання е/е приватних домогосподарств, де було виділено адреси за результатами поділу об'єкта, незначні, а в більшості випадків взагалі відсутні.

Крім того, встановлено факти відсутності договорів на постачання електроенергії, тоді як договори про приєднання СЕСд укладено.

Крім цього, "Прикарпаттяенерготрейд" виявив за однією адресою укладання кількох договорів про приєднання за одним ЄІС кодом, що в свою чергу призвело до невідповідності дозволеної законодавством потужності домашніх установок, що генерують, пояснюється в обґрунтуванні.

Як повідомляла Енергореформа, раніше на зловживання власниками домашніх сонячних електростанцій (СЕС) під час використання поточної моделі підтримки приватних домогосподарств за "зеленим" тарифом звертали увагу у Міністерстві енергетики.

Виходячи з презентації Міненерго доказом зловживань служить велика кількість договорів щодо домашніх СЕС з неприродно низьким споживанням електроенергії.

"У 15% домогосподарств, які встановили приватні СЕС, взагалі відсутнє споживання, а у 11% воно становить лише 1 кВт-год/місяць. Загалом 41% домогосподарств споживають менше 10 кВт-год/місяць навіть узимку", – наголошується у презентації.

При цьому станом на 31 грудня 2020 року понад 23% договорів на підключення домашніх СЕС до мережі є додатковими договорами тих самих власників. З них 12,06% договорів – другі в одного власника, 11,06% – треті та більше. Зазначається випадок наявності в одного власника одразу 82 договорів - найбільша кількість договорів "в одних руках".

Водночас 2% домогосподарств відпускають у мережу обсяги, що перевищують договірну потужність, свідчать дані презентації.

Наприкінці жовтня Міненерго анонсувало розробку системи підтримки малої розподіленої генерації Net Billing, яка має змінити діючу систему "зелених" тарифів для просьюмерів.

Потужність СЕСд за підсумками січня-вересня 2021 року перевищила 1 ГВт, що становить майже 17% потужності сонячної генерації в Україні.

Джерело: енергореформа