Пн–Пт, 10:00–18:00
Сб, 11:00-14:00
Графік роботи

Net Energy Metering - енергія для власних потреб

Під головуванням т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтина Гури відбулося друге засідання Робочої групи щодо законодавчого врегулювання енергогенерації з відновлюваних джерел для власного споживання.

«Розподілена генерація та створення сегменту проз’юмерів є важливими складовими для сталого розвитку енергетичного сектору. Йдеться про новий механізм чистого вимірювання, який вже застосовується світі, - Net Energy Metering. Він передбачає виробництво енергії з відновлюваних джерел для власних потреб з можливістю постачання в енергомережу надлишкової енергії з подальшим споживанням її в зручний час», - наголосив Костянтин Гура.

Заступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко представив  концепцію Net Energy Metering, яку розроблено із врахуванням світового досвіду, пропозицій членів Робочої групи та яка стане основою відповідного законопроєкту.

Ідея Net Metering полягає у створенні умов для того, щоб суб’єкти господарювання та домогосподарства ставали проз’юмерами: тобто генерували і споживали електроенергію з відновлюваних джерел енергії без «зеленого» тарифу в обсязі, який забезпечить їхні власні потреби. Це дозволить їм бути більш енергоефективними, заощаджувати витрати на енергоресурси та зменшувати вплив на довкілля.

Щоб дати можливість споживачам використовувати цю систему, члени Робочої групи розглянули низку змін до діючого законодавства.

Як функціонує Net Metering?
        

  • Якщо споживач виробив менше енергії, ніж спожив, то різниця сплачується за поточним тарифом споживання.      
  • Якщо проз’юмер виробив більше енергії, ніж віддав у мережу, то цей надлишок енергії може бути використаний у наступних періодах.

Net Energy Metering - енергія для власних потреб

Юрій Шафаренко пояснив, що такий механізм розподіленої генерації енергії існує в багатьох країнах світу та має низку переваг.

В обговоренні взяли участь представники Міненерго, Мінекономіки, НКРЕКП, Укренерго, ДП «Гарантований покупець», Української вітроенергетичної асоціації, Української асоціації відновлюваної енергетики, Асоціації сонячної енергетики України, Європейсько-українського енергетичного агентства, та інші.

Дискусія щодо запропонованої концепції була дуже конструктивна та динамічна. Члени Робочої групи наголосили на необхідності механізму Net Energy Metering та дійшли згоди з більшості питань.

Водночас вирішено додатково опрацювати такі питання, як максимальна встановлена потужність генеруючої установки споживача та умови плати за небаланси.

Джерело: saee.gov.ua