Пн–Пт, 10:00–18:00
Сб, 11:00-14:00
Графік роботи

Нові bifacial (двосторонні) сонячні панелі


В панелях bifacial кремнієві комірки сприймають сонячне випромінення з обох сторін – з лицьової і тильної. Використання задньої поверхні для поглинання сонячного випромінення дозволяє суттєво збільшити вироблення електроенергії. За правильного встановлення приріст вироблення може досягати до 20% в залежності від відбивної здатності поверхні під фотомодулями.

Двосторонні модулі надають ряд переваг:

  • збільшують генерацію СЕС до 20%;
  • мають кращу окупність, ніж односторонні;
  • знижують капітальні витрати при будівництві СЕС;
  • мають підвищену стійкість до механічного навантаження;
  • зазнають меншої деградації.


Чому bifacial сонячні панелі ефективніші?

Один з варіантів збільшення генерації СЕС – це використання двосторонніх (bifacial) фотоелектричних модулів.

Такі фотомодулі, на відміну від односторонніх, можуть отримувати додаткову інсоляцію на задню поверхню, яка може сприймати відбиту сонячну радіацію від поверхні, на яку встановленні панелі.

В залежності від типу поверхні, загальна кількість генерації енергії за рік може збільшитися від 5-7% (у випадку встановлення фотомодулів на пісок чи траву) і аж до 20% (у випадку встановлення фотомодулів в засніжених місцинах, або на поверхні з великим рівнем відбивальної здатності).

Серед прикладів використання даної технології доволі очікувано можна помітити наземні сонячні електростанції промислового, комерційного та приватного типу на піску або траві.

Проте, це не єдині варіанти використання – встановлення на автопарковках як навіси над автомобілями чи плавучі електростанції, на яких теж часто використовують двосторонні фотомодулі – розширює спектр використання даної технології.


Нащо збільшувати ефективність на 20%?

Внаслідок постійного зниження субсидій на встановлення промислових СЕС, для забезпечення рентабельності СЕС на високому рівні інвестори прагнуть знижувати вартість електроенергії, яка залежить від капітальних та операційних витрат.

Зниження капітальних витрат можливе завдяки збільшенню потужності одного окремого ФЕМ, внаслідок чого, на одну і ту ж потужність використовується менша кількість фотомодулів, систем кріплення та кабелів.

Виробники фотомодулів та інверторів також намагаються збільшувати ефективність своїх продуктів, щоб вони генерували ще більше електроенергії.


Світова тенденція зниження вартості електроенергії


Якщо порівнювати CAPEX, OPEX станцій на звичайних односторонніх та на двосторонніх ФЕМ, можна помітити, що ROI (термін повернення інвестицій, так звана окупність станції) СЕС на двосторонніх ФЕМ краща, ніж у односторонніх рішень.

В першу чергу, це залежить від типу поверхні на яку встановлені сонячні панелі, оскільки це головний чинник, який впливає на додаткову інсоляцію задньої поверхні фотомодуля. Голвний, проте не єдиний.

Не менш важливо дотримуватися вимог до монтажу, оскільки двосторонні панелі бажано не затінювати ззаду, щоб не знижувати ефект додаткової генерації.


Згідно з рядом авторитетних аналітичних звітів, останні роки помітно збільшення зацікавленості інвесторів та ЕРС у двосторонніх рішеннях, внаслідок чого в період 2020-2022 очікується суттєве збільшення ринку двосторонніх фотомодулів.

Джерело: atmosfera.ua