Пн–Пт, 10:00–18:00
Сб, 11:00-14:00
Графік роботи

Нові тренди в сонячній енергетиці: власне споживання та акумулювання

Нові тренди в сонячній енергетиці: власне споживання та акумулювання

Бажаєте заощаджувати на комунальних рахунках? Неминуче зростання вартості електроенергії та зниження вартості сучасних сонячних електростанцій збільшують частку споживачів, які шукають рішення для максимально довгого та економного енергопостачання.

До того ж, домогосподарства і бізнеси прагнуть покращити енергоменеджмент своїх підприємств та використовувати енергоефективні технології. Накопичення енергії надає можливість споживачам та компаніям брати активну участь в енергетичному переході, одночасно контролюючи свій рахунок за енергію.

Накопичення енергії про запас надає змогу звести до мінімуму енергетичні втрати. Ефективність СЕС у хмарні дні порівняно низька, а вночі взагалі ніяка. Вирішенням цієї проблеми можуть стати акумулятори. Тоді споживач отримуватиме сонячну електроенергію цілодобово. Вирішення проблеми акумулювання і є відкриттям необмеженого та чистого джерела енергії. Згідно з даними Асоціації «Solar Power Europe», навіть, якщо сьогодні сонячна енергія покриває близько 5% європейського попиту на електроенергію, її внесок може легко збільшитися до 15% до 2030 року. Для цього буде потрібно лише близько 20 ГВт встановленої фотоелектричної потужності на рік. Основною тенденцією, пов’язаною зі встановленням сонячних станцій під власне споживання, є її доповнення акумулятором. Зберігання додає гнучкості та дозволяє збільшити інтеграцію сонячної системи.

Технології літієвих акумуляторів стали значно дешевшими, а також більш енергоємними, ніж застарілі свинцево-кислотні акумулятори. Прогресивні рішення літієвих акумуляторів, в основному, зумовлені ринками побутової електроніки та електромобілів, які відкрили шлях до стандартної 10-річної гарантії використання. Насправді життєвий цикл таких АКБ становить у середньому 20 років.

Великобританія є однією з європейських країн, де розробляють перші субсидії на безкоштовні комунальні сонячні та накопичувальні системи. В той час, як в Німеччині близько 50% усіх сонячних станцій в житлових будинках у 2016−17 роках були приєднані до акумуляторів¹.

З точки зору енергетичної системи, зберігання є важливим інструментом гнучкості, оскільки воно:

використовує і перенаправляє електричну енергію дуже швидко з високою та змінною точністю;
зменшує виробництво та завантаження піків, коли власники станцій цього потребують;
робить сонячну систему доступною 24/7, згладжуючи короткострокову мінливість у постачанні енергії.

Що передбачає власне споживання та як це відбувається?

Власне споживання енергії — це живлення обладнання підприємства без участі посередницьких організацій. Іншими словами, вільна та незалежна генерація. Такий вид генерації дозволить знизити ризики в невизначених або кризових ситуаціях ринку.

«Власна електростанція дає бізнесу можливість отримати енергетичну незалежність та економити на рахунках за електрику. Для виробничих підприємств зручно розміщувати сонячну станцію на дахах цехів або складів, а для фермерів — до систем автоматичного поливу та будь-яких інших агро-машин, які потребують електроживлення. Також треба зауважити, що власна генерація електроенергії - це важливий елемент сталого розвитку для будь-якої сучасної компанії. Це можливість для власників і управлінців бути впевненим у стабільному рівні поточних витрат на довгі роки вперед», — зазначає Олексій Бадіка, засновник та генеральний директор компанії «Атмосфера», співзасновник і член правління Асоціації Сонячної Енергетики України.

Це системи з миттєвим споживанням, коли вироблена електроенергія моментально споживається самим підприємством. У такому випадку, коли трапляється низький рівень інсоляції, нестача електрики забирається із зовнішньої мережі. Якщо кількість енергії, що генерується вища, ніж потреби підприємства — надлишки можна передавати у зовнішню мережу за схемою нет-мітерингу або нет-білінгу або ж зберігати в системах накопичення енергії для подальшого споживання. Зокрема, нет-мітеринг, який має запрацювати в Україні з 2022 року, передбачає наявність системи обліку, яка визначає, скільки електрики споживач віддає в мережу і скільки спожив завдяки розумній системі двостороннього лічильника електроенергії (або двох лічильників). Головна перевага цієї системи — це можливість обнуляти рахунки. Вона точно фіксує вироблену та спожиту енергію, надаючи споживачам актуальні дані про ефективність.

Вибір на користь енергобезпеки і додаткової економії

Сонячні панелі виробляють електроенергію лише вдень, тому окремою проблемою стає питання акумулювання отриманої електричної енергії. Генерація енергії вночі та під час похмурої погоди зменшується або припиняється. Тому, як альтернативне рішення, існують системи, які накопичують надлишок енергії під час виробництва. Гібридні станції не є такими вже дорогими, при цьому дають не тільки економію, а й енергобезпеку завдяки АКБ — вони підходять для приватних будинків із регулярними перебоями в електропостачанні.

Удень фотомодулі генерують енергію, яка заряджає акумуляторні батареї (зазвичай літієві, оскільки вони більш економічно доцільні в сонячних системах), або покриває денне споживання об'єкта. Увечері енергія з акумуляторних батарей перетворюється за допомогою інвертора та живить навантаження. Як результат маємо повну безперебійність та надійність електропостачання.

Гібридні електростанції — вихід, щоб злізти з «мережевої голки»

Гібридні станції мають резервне електропостачання на випадок зникнення мережевої електрики. Отже, станції можуть вирішувати еко-завдання, окупатися домогосподарствами та бізнесами по моделі власного споживання, а також забезпечувати енергоавтономність у разі аварійних відключень центрального електропостачання.

Якщо сонце світить, але забезпечувати електроенергією нічого не потрібно — гібридна станція направить електроенергію в АКБ, щоб ви змогли скористатися нею, коли сонце не світить, або коли виникає аварійна ситуація. А якщо АКБ вже заряджені — гібридний інвертор автоматично зупинить вироблення сонячної електроенергії, і відновить її, як тільки у будинку включиться будь-який електроприлад.

Якщо ж станція працює за нет-мітерінгом, зупиняти генерацію не доведеться взагалі - всі надлишки прийме до себе мережа, щоб потім безкоштовно їх повернути.

Перемикання з сонячної електроенергії на енергію «зі стовпа» відбувається автоматично — без необхідності додаткового залучення споживача. Переваги сучасної гібридної станції включають:

  • надійне обладнання з багаторічною гарантією;
  • більше 6000 циклів заряду-розряду АКБ;
  • масштабованість під зелений тариф або net-metering до 30кВт;
  • найнижчу ціну за кіловат-годину².

У такому випадку, саме гібридні (автономно-мережеві) сонячні електростанції забезпечують достатню енергонезалежність для будь-якого власника СЕС, чи то домогосподарство, чи невелике підприємство.

На стику екологічно чистих технологій ВДЕ, наявність накопичувальних систем буде і надалі надавати можливість електростанціям запасати обсяги невикористаної генерації на «чорний день». Такий підхід дозволяє продовжувати максимально ефективне енергопостачання, яке призначене передусім для споживачів енергії власного виробництва.

Джерело: nv.ua