Пн–Пт, 10:00–18:00
Сб, 11:00-14:00
Графік роботи

Процедура яка допоможе суттєво заощадити на опаленні


Завдяки енергоаудиту можна визначити, куди зникає дорогоцінне тепло та як зменшити втрати. Як це працює і скільки коштує.

Більшість будинків в Україні зводили тоді, коли газ був дешевим і ніхто не думав про енергоефективність. Але при нинішніх тарифах на опалення українці змушені задумуватися про економію.

Найперше – необхідно знайти усі дірки, крізь які тепло з будинку тікає на вулицю. А потім розумно залатати ці дірки і почати заощаджувати на опаленні. В данній ситуації не обійтися без енергоаудиту – процедури, за допомогою якої можна з'ясувати, як використовується енергія в будинку та як можна зменшити її споживання.

Загалом виділяють два види енергетичного аудиту – експрес-енергоаудит та комплексний. Ще можуть бути енергетичні аудити окремих інженерних систем.

Під час експрес-аудиту фахівці проводять поверхневе обстеження будівлі та виявляють найбільш очевидні недоліки. Зазвичай, точність рекомендацій такого аудиту оцінюється на рівні 10-20%.

Комплексний енергоаудит передбачає поглиблене вивчення конструкції будівлі та інженерних мереж. А також проведення інструментальних замірів та підготовку детального плану впровадження енергоефективних заходів, в тому числі і економічного аналізу.

Щоб провести енергоаудит у будинку, перш за все, потрібне бажання його власника. Як правило, таку процедуру замовляють перед енергомодернізацією будинку. Після комплексного енергоаудиту замовники отримують пакет документів з конкретними і детальними рекомендаціями щодо теплової модернізації.


Власникам приватних будинків провести енергоаудин нескладно. А от як бути мешканцям багатоповерхівок? Для початку треба провести збори мешканців Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) і на них домовитися про проведення енергаудиту. Далі обрати ліцензовану компанію, яка виконуватиме аналіз. Зверніть увагу, що компанія-енергоаудитор повинна мати сертифікат Державного агентства анергоефективності та анергозбереження України.


Після того, як обрали компанію, потрібно надати фахівцям інформацію про будинок. Зокрема, плани поверхів та технічний паспорт (паспорт БТІ). А також статистику споживання теплової енергії за останні три роки. Потрібні будуть і дані про нинішні тарифи та інформація про зміну тарифів за останні три роки на такі послуги, як електроенергія, газ, холодна та гаряча вода. Також фахівці попросять інформацію про проектні навантаження на системи теплопостачання та гарячого водопостачання [Гкал/год]. Їх можна знайти в проектних/технічних документах чи в угодах з компаніями-теплопостачальниками.


За допомогою цих даних енергоаудитор зробить розрахунки нормативних показників та дасть оцінку технічного стану будинку. Потім фахівці приїждуть на місце і проведуть обстеження за допомогою тепловізорів або інших приладів. Перевірятимуть тепловтрати зовнішніх стін, горища та даху будівлі, зовнішні двері, підвал, балкони та лоджії. Крім того, обстежать інженерні системи опалення, гарячого водопостачання, вентиляцію та каналізацію.

Після аналізу вихідних даних та обстеження будинку компанія-енергоаудитор готує звіт. В ньому описують теперішній технічний стан будинку. А також дають рекомендації, що саме потрібно зробити в будинку, щоб заощаджувати енергію. Також фахівці порахують, скільки ви зможете зекономити, якщо проведете енергоефективні заходи і за який час вам окупляться вкладені у модернізацію кошти.

Скільки ж коштує проведення енергоаудиту?

В середньому аудит типової багатоповерхівки може обійтися від 5 до 12 тисяч гривень. Сума залежить від площі будинку та обладнання, яке використовує енергоаудитор. Приміром, багатоповехівка до сотні квартир заплатить 9,5 тисяч гривень. А будинок до 300 квартир – 12 тисяч. Проте, якщо цю суму розбити на всіх мешканців, то вийде не так вже й багато. Наприклад, сім'ї, яка живе в будинку на 100 квартир, за аудит доведеться заплатити від 50 до 120 гривень.

Втім, енергоаудит – це лише перший крок до енергоощадності. Далі потрібно проводити модернізацію будинку: утеплювати стіни, дах і підвал, міняти вікна, ставити лічильники.

Джерело: 24 канал