Пн–Пт, 10:00–18:00
Сб, 11:00-14:00
Графік роботи

Стабілізатори напруги

Сортувати:

Стабілізатори напруги

Перепади напруги можуть призвести до повного виходу з ладу електронної побутової техніки. Для запобігання таким ситуаціям застосовуються стабілізатори, що перешкоджають стрибкам у мережі електроживлення. Основна технічна відмінність стабілізаторів полягає в принципі роботи пристрою, що регулює напругу.

Релейні стабілізатори

У разі виникнення мережевого перепаду в стабілізаторах цього типу спрацьовує реле, яке перемикає подання живлення на підвищувальний або знижувальний контур трансформатора. Характеристики вхідної напруги відстежуються електронним блоком керування. Мають дуже маленький інтервал спрацьовування (приблизно 10-20 мс), схематично прості, не містять дорогих компонентів.

З вад можна зазначити ступеневу стабілізацію, яка може виражатися в мерехтінні ламп розжарювання, шумну роботу (клацання реле), механічне зношення контактних груп, похибка в регулюванні.

Для підвищення точності стабілізації варто купувати стабілізатор напруги з великою кількістю реле. Оптимальні для встановлення в мережу живлення нескладної побутової техніки (холодильники, освітлення, прості телевізори).

Сервомоторні (електромеханічні) стабілізатори

Принцип роботи ґрунтується на русі повзунка струмознімальної контактної групи трансформаторною обмоткою. Переміщення в той чи інший бік визначає ступінь стабілізації — підвищення чи зниження. У разі відхилення від стандартних 220 В керувальна схема подає сигнал на сервопривод, який зрушує контакт у потрібному напрямку.
Електромеханічні стабілізатори характеризуються невисокою вартістю і високою точністю стабілізації. Мінуси — недостатньо швидке реагування, пов'язане з механікою роботи сервопривода. Не найвдаліше рішення для квартири через шумність і громіздкість.

Вимогливі до профілактики, особливо в разі установлення в запорошених приміщеннях. Як і релейні моделі, схильні до зношення механічних деталей. Робочий температурний діапазон більшості сервоприводних стабілізаторів не дає встановлювати їх у неопалюваних приміщеннях.

Гібридні стабілізатори

Пристрої з комбінованим методом стабілізації напруги двох типів:

  • релейно-сервоприводні, діапазон стабілізації від 105 до 280 В;
  • релейно-симісторні, з робочим діапазоном від 100 до 325 В.

Основна перевага гібридних стабілізаторів — розширення допустимих значень вхідної напруги.
Комбіновані релейно-електромеханічні прилади в межах від 145 до 265 В працюють як сервоприводні стабілізатори, у разі виходу за межі цих параметрів спрацьовують реле.
Стабілізатори з релейно-симісторною технологією забезпечені системою захисту контактної групи силових реле. Це забезпечує довговічність роботи обладнання.

Тиристорні стабілізатори

Схематично схожі на релейні стабілізатори зі ступеневою стабілізацією. Перемикання обмоток відбувається напівпровідниковою технологією за допомогою тиристорів. Те, що немає механічних деталей, забезпечує безшумність у роботі та тривалий термін експлуатації. Вищий ККД, порівнюючи з релейними моделями. Вада — слабка стійкість до реактивних навантажень і виникнення мережевих перешкод за ступеневого регулювання.

Безтрансформаторні інверторні стабілізатори

Нове покоління стабілізаторів, що ґрунтується на цифрових технологіях. Надхідна змінна напруга потрапляє на випрямляч, який перетворює її в постійну. Далі відбувається передавання на інвертор, що здійснює зворотне перетворення.

Те, що немає автотрансформаторів і реле, забезпечує максимальну точність стабілізації напруги з ідеальною синусоїдою на виході. Інверторна технологія дає змогу отримати миттєву реакцію на мережеві стрибки з нульовою затримкою. Робочий діапазон вхідної напруги може становити від 90 до 330 В.
Інверторні стабілізатори найкраще підходять для котлів в опалювальних системах, аудіо- та відеоапаратури та іншої електроніки, чутливої до перепадів напруги.

Як правильно обрати стабілізатор напруги для дому

Перед купівлею стабілізатора напруги потрібно визначити кілька чинників, серед яких різновид монтажу, потужність і тип стабілізації.
Під'єднання стабілізатора відбувається залежно від моделі:

  • в розетку через шнур живлення з вилкою (побутові в мережу 220 В, або промислові в мережу 380 В);
  • через контактну групу (стаціонарний монтаж на стіну).

За методом установлення є три варіанти:

  • навісний;
  • підлоговий;
  • переносний.

Для забезпечення напругою стаціонарних пристроїв (наприклад, газових котлів) або повністю всього приміщення (будинок, квартира), зручно застосовувати навісні стабілізатори. Під'єднання побутової техніки та електронної апаратури оптимальне через підлогові або переносні однофазні стабілізатори. Деякі моделі мають можливість універсального монтажу — навішування на стіну або встановлення на підлогу.
Визначення потрібної потужності залежить від споживання приладами, що вмикаються через стабілізатор. Малопотужні моделі до 2 кВт підійдуть для індивідуального під'єднання холодильника, газового котла, телевізора, мікрохвильової печі. 

Пральну машину краще живити стабілізаторами потужністю від 3 до 5 кВт. Для забезпечення стабільною напругою квартири або приватного будинку використовуються моделі потужністю від 10 кВт.
Залежно від обраної опції можна купити стабілізатор напруги таких виробників: LOGICPOWER, GEMIX, EAST, APC, POWERCOM, LVT, Eaton.
Точний розрахунок необхідних характеристик стабілізатора краще довірити фахівцям.